בקצרה לחסרי הסבלנות:

 • נהגים חדשים הם נהגים שמחזיקים בפחות משתי שנות רישיון
 • נהגים צעירים הם נהגים עד גיל 24
 • נהגים חדשים וצעירים מעורבים ביותר תאונות ולכן פרמיית הביטוח שלהם גבוהה יותר
 • נהיגה ללא ביטוח ייעודי של נהג חדש או צעיר עשויה לשלול את הכיסוי הביטוחי
 • בשלושת החודשים מיום קבלת הרישיון יש חובה לנהוג בליווי נהג מלווה
 • נהג חדש או נהגת חדשים יכולים להסיע ברכבם עד גיל 21 עד שני נוסעים
 • פרמיית ביטוח הרכב לנהג/ת צעיר/ה יקרה יותר, אך יש פערים בין החברות ולכן חשוב לבצע השוואת מחירים דיגיטלית
 • ניתן להוזיל את ביטוח הרכב לנהג/ת צעיר/ה הנוהגים ברכב המשפחתי באמצעות רכישת כיסוי ביטוחי זמני לימים שבהם הנהג הצעיר ינהג ברכב
 • ב-weSure ניתן לרכוש כיסוי ביטוחי זמני ל-3 או 5 ימים וכך לחסוך רכישת ביטוח לנהג/ת צעיר/ה לשנה שלמה. בשלב זה ניתן לרכוש את הכיסוי באמצעות המוקד ובשבועות הקרובים תתווסף האפשרות הזו לביצוע דיגיטלי דרך אזור המידע האישי

מזל טוב, הילד או הילדה עברו טסט ורק מחכים לצאת לדרך ולנהוג. בין אם מדובר ברכב של ההורים או על רכב שרכשו או קיבלו במתנה, לפני שעולים על ההגה חשוב לדעת כי נהגים חדשים לא יכולים לנהוג ברכב ללא ביטוח מתאים.

בין אם מדובר ברכב המשפחתי או ברכב שקניתם במיוחד לרגל המאורע, ביטוח הרכב צפוי להיות יקר יותר ולפעמים באופן משמעותי כיוון שנהגים חדשים ובמיוחד נהגים צעירים הם בעלי סיכון גבוה יותר להיקלע לתאונת דרכים.

מיהו נהג צעיר?

ההגדרה של "נהג צעיר" משתנה מדינה למדינה אך לרוב מדובר בטווח הגילאים שבין 17-24. בישראל, בדומה לעולם, צעירים מעורבים יותר בתאונות דרכים בהשוואה לנהגים מבוגרים יותר. בישראל הגיל המינימלי לקבלת רישיון נהיגה עומד על 16 שנים ו-9 חודשים.

חשוב להבחין בין ההגדרה של 'נהג חדש' ל'נהג צעיר'. נהג נחשב ל"חדש" בתקופה של שנתיים מיום קבלת הרישיון בעוד 'נהג צעיר' הוא נהג שגילו עד גיל 24. נהג שקיבל רישיון בגיל 25 למשל יפסיק להיות נהג חדש לאחר שנתיים ולא יוגדר מלכתחילה כנהג צעיר. לעומת זאת, נהג בין 18 שקיבל רישיון עכשיו הוא נהג צעיר וחדש.

נהג צעיר

נהגים צעירים מעורבים ביותר תאונות דרכים

מנתוני עמותת אור ירוק המבוססים על הנתונים שמפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי בשנת 2018 אירעו ברחבי ישראל קרוב ל-4,000 תאונות דרכים עם נפגעי גוף במעורבות נהג צעיר. בשנה זו התרחשו 288 תאונות דרכים קטלניות כאשר מעל שליש מהן היו במעורבות נהג צעיר. למעלה ממחצית מהתאונות במעורבות נהגים צעירים שאירעו בשנת 2018 התרחשו במתחם העירוני – 2,570 תאונות דרכים. חלקם של נהגים צעירים בתאונות דרכים עם נפגעים עומד על סביב 20% בעוד חלקם היחסי בקרב המורשים לנהוג באוכלוסייה עומד על כ-14%.

מנתוני אור ירוק עולה כי בעשור שבין 2009-2018 ירושלים הייתה השיאנית של תאונות הדרכים הקטלניות בהן מעורב נהג צעיר. בעיר התרחשו 3,683 תאונות דרכים במעורבות נהג צעיר, 38 מהן קטלניות, בהן נהרג לפחות אדם אחד. בתל אביב לשם השוואה אירעו יותר תאונות במעורבות נהג צעיר – 3,883 אך 36 מהן היו קטלניות. בחיפה אירעו 1,570 תאונות דרכים במעורבות נהג צעיר בתקופה זו, 23 מתוכן קטלניות.

נהג חדש שינהג ברכב ללא ביטוח ייעודי לא יזכה לכיסוי ביטוחי

נהג צעיר לא יכול לנהוג ברכב בלי ביטוח מיוחד לנהג חדש ובהתאם לנתונים שהוצגו לעיל יש להיערך להוצאה כספית משמעותית יותר. ככל שהנהג הצעיר עתיד לנהוג ברכב משפחתי שבו נוהגים המבוגרים במשפחה, פרמיית הביטוח לרכב תיקבע על פי ותק רישיון הנהיגה של הנהג הצעיר ביותר הנוהג ברכב. כמובן שגם הנהג או הנהגת הצעירים ייסעו ברכב משלהם, פרמיית הביטוח תיקבע לפי ותק הרישיון שלהם. יש לבצע את ההתאמות הנדרשות הן בביטוח הרכוש (מקיף או חובה) והן בביטוח החובה.

מה קורה אם נהג ברכב נהג חדש/צעיר ללא ביטוח מתאים?

חשוב מאד לדעת, תאונה שנגרמה ברכב בו נהג נהג צעיר /חדש ללא תוספת מתאימה יכולה להביא לשלילת הכיסוי או תשלום חלקי בלבד. החשיפה שתיווצר בהיעדר כיסוי ביטוחי מותאם בביטוח רכב רכוש (מקיף) היא גם לנזק לרכב המבוטח (בביטוח מקיף) אבל גם באחריות לנזקי צד ג' ככל שקיימת אחריות של הנהג הצעיר/חדש.

בנוסף, ככל שהנהג הצעיר/חדש נוהג ברכב כדרך קבע ולא בוצעה התאמה מתאימה לכיסוי ביטוח החובה סכומי הפיצוי לבעל הפוליסה עלולים להיפגע.

מה הכללים המיוחדים החלים על נהגים חדשים?

נהג או נהגת חדשים חייבים לתלות בחלון האחורי של הרכב שלט המעיד על היותם כאלה. בנוסף, בשלושת החודשים הראשונים מיום קבלת רישיון הנהיגה הם יכולים לנהוג ברכב רק עם נהג מלווה (אלא אם החזיקו ברישיון קודם על אופנוע או טרקטורון). נהג מלווה הוא אדם מעל גיל 30 שמחזיק ברישיון נהיגה וניסיון של לפחות שלוש שנים. חריג לכך הוא אחים בוגרים שגילם עולה על 24 ומחזיקים ברישיון נהיגה למעלה מ-5 שנים. עד גיל 21 נהג חדש יכול להסיע ברכבו עד שני נוסעים בלבד אלא אם נוסע עמו מלווה.

כמה עולה ביטוח לנהג חדש ונהג צעיר?

כדי לקבל אינדיקציה ראשונית לגבי הפרמיות הנדרשות בגין נהג צעיר/חדש ברכב חובה, כדאי להיכנס למחשבון השוואת ביטוח רכב חובה של משרד האוצר. ניקח לדוגמא נהג צעיר בן 23 עם שתי שנות ניסיון כך שכבר איננו נהג חדש. ביטוח רכב החובה שלו יעלה לפי המחשבון בין 1600-2200 שקלים בתלות חברת הביטוח המבטחת. לשם השוואה נהג עם וותק דומה אך גילו 25 ישלם על ביטוח החובה סכום שינוע בין 1,300-1,700 שקלים. נהג חדש שהוא גם נהג צעיר (בן 20) וללא וותק ישלם על ביטוח החובה סכום שינוע בין 1,900-2,400 שקלים. ניתן לראות שיש קשר ישיר בין הגיל של הנהג ושאלת היותו נהג חדש לגובה הפרמיה וכן שיש שונות גבוהה בין הפרמיות של החברות השונות בשוק.

 • האם לבטח את הרכב שלי בביטוח מקיף או בביטוח צד ג' בלבד?

  ביטוח מקיףביטוח צד ג'

  על שאלה זו תוכל רק אתה לענות... אולם, לרוב נהוג לבטח כלי רכב ישנים רק בביטוח צד ג'. חשוב לדעת, כי ביטוח מקיף הינו ביטוח רחב יותר המעניק כיסוי לרכב עצמו כתוצאה מהסיכונים המכוסים בפוליסה, וכן נזקים לרכוש צד שלישי עד לגבול האחריות הנקוב במפרט. ביטוח צד שלישי מוגבל לחבות (אחריות) לנזקי רכוש כלפי צד שלישי בלבד.
  חשוב מאוד שתתאים את הביטוח בהתאם לצרכיך והיכולת הכלכלית שלך לעמוד בנזקים לרכב עצמו, ככל שלא בחרת לבטח את הרכב בביטוח מקיף. כמובן שרכב משועבד מחויב ע"י הבנק המלווה בביטוח מקיף הכולל סעיף שעבוד לבנק

 • הרכב שלי ניזוק בתאונה ויש לי ביטוח מקיף ב- weSure, האם יש יתרון בתיקון הרכב במוסך הסדר?

  ביטוח מקיףתביעות

  בהחלט. מוסכי ההסדר נבחרו בקפידה על ידינו ותיקון בהם מקנה לך מספר יתרונות: השתתפות עצמית מוקטנת, תשלום ישיר למוסך על ידינו, אחריות על תיקון הרכב, רכב חליפי מהיום הראשון ועוד.

 • כיצד נקבעת פרמיית הביטוח בביטוח רכב מקיף?

  ביטוח מקיף

  פרמיית ביטוח רכב המקיף תלויה בשני גורמים עיקריים: הרכב המבוטח (ערך הרכב, עד כמה הרכב גניב, עלות החלפים במקרה של תאונה וכו') והנהגים שינהגו ברכב. ביחס לנהגים הנוהגים ברכב, ככל שהנהיגה ברכב תוגבל לנהגים נקובים בשם, לא תתאפשר נהיגת נהגים צעירים והעבר הביטוחי שלך יהיה טוב יותר (מספר הפעמים שתבעת את חברת הביטוח בביטוח מקיף), כך הפרמיה תהא נמוכה יותר. שים לב, אם ינהג ברכב בעת תאונה נהג שאינו מורשה לנהוג ברכב (לדוגמה, בפוליסה ביקשת כיסוי לנהגים מגיל 24 ומעלה וברכב נהג בן 22) לא יהיה לך כיסוי ביטוחי.

 • מהם הסיכונים המבוטחים לרכב עצמו בביטוח מקיף?

  ביטוח מקיףתביעות מקיף

  1. אש, ברק, התפוצצות, התלקחות;
  2. התנגשות מקרית, התהפכות ותאונה מכל סוג שהוא;
  3. גניבה;
  4. כל נזק שנגרם עקב גניבה, תוך כדי גניבה ובעת נסיון גניבה;
  5. שטפון, סערה, שלג, ברד, התפרצות הר געש;
  6. מעשה זדון; אולם אם נגרם מקרה הביטוח בידי המבוטח או בידי מי מטעמו במתכוון, פטור המבטח מחבותו.
  חשוב לעיין בתנאי הפוליסה לרבות התנאים הכלליים וכן הסייגים והמגבלות הנקובים בתנאי הפוליסה

כיצד ניתן להוזיל את הביטוח רכב לנהג חדש?

למרות שנהגים צעירים משלמים פרמיה גבוהה יותר, ישנם פערים גבוהים בין ההצעות של חברות הביטוח השונות וקיים הבדל בתוספת שהן גובות ביחס לפוליסה ללא נהג צעיר/חדש, ולכן מוטב לבצע שוב סקר והשוואת מחירים באתרים של חברות הביטוח. weSure מאפשרת לכם לקבל הצעת מחיר מהירה מבלי להידרש להזין פרטים אישיים רבים ומייגעים.

ב- weSure ניתן לרכוש ביטוח מותאם להיקף הנסיעה של הנהגים הצעירים. ככל שמדובר ברכב שבו ייסעו רק נהגים צעירים, ניתן להגדיר מראש את היקף הנסיעה הצפוי וככל שהנהג או הנהגת לא צפויים לנסוע הרבה ברכב, ניתן להגדיר היקף קילומטראז' צפוי שנתי נמוך ולהנות מהנחה על פרמיית הביטוח השנתית.

אלא שנהגים צעירים רבים משתמשים ברכב המשפחתי והם לרוב לא נוסעים בו במהלך כל ימי החודש. לכן אין סיבה לשלם עבורם על ביטוח מלא לכל ימות השנה. ב- WeSure ניתן לרכוש כיסוי זמני ייעודי עבור הנהגים הצעירים לשלושה או חמישה ימים קדימה (באופן שיאפשר נהיגה בטוחה על ידי הנהג החדש/צעיר רק בסופי שבוע למשל) וכך לחסוך עלויות משמעותיות.

כיום ניתן להפעיל אפשרות זאת דרך המוקד של weSure אך בקרוב מאד ניתן יהיה להפעיל את הביטוח הזה באמצעות אתר האינטרנט דרך איזור "המידע האישי".

יש לכם עוד שאלות?