בקצרה לחסרי הסבלנות

מי שעוד לא מכיר את 'הר הביטוח', מנוע אינטרנטי שהשיקה רשות שוק ההון כדי לקבל תמונה מלאה על הביטוחים שלנו, כדאי שלא ימתין וייכנס אליו עכשיו. בכמה לחיצות כפתור האתר מאפשר לכל אחד ואחד מאיתנו לקבל תמונה מלאה של הביטוחים שברשותו, יחשוף ביטוחים כפולים ומיותרים וגם יכלול דוח קריטי להוזלת ביטוחי הרכב.

  • מה נמצא בהר הביטוח? פירוט של ביטוחי הרכב, הבריאות, הדירה והחיים שלנו והדגשת קיומם של ביטוחים כפולים.
  • איך נכנסים להר הביטוח? כל מה שצריך זו תעודת זהות ומענה על כמה שאלות זיהוי מאובטחות (נדרש תאריך ההנפקה של התעודה)
  • מה עושים כשמגלים כפל ביטוח? חשוב להתייעץ עם אנשי מקצוע ולוודא שאמנם מדובר בביטוחים כפולים ולפעול להוזלתם.
  • איך מוזילים את הביטוח? נכנסים לאתרי חברות הביטוח או פונים לסוכני ביטוח ומזינים פרטים אישיים כדי לקבל הצעות מותאמות אישית בהתאם למאפייני המבוטח. לא רוכשים ביטוח לפני שבודקים כמה הצעות לפחות.
  • הבשורה החדשה של הר הביטוח – לראשונה מבוטחים יכולים לקבל דרכו דוח העדר תביעות שעד כה נאלצו לבקש לקבל מחברות הביטוח, ששימוש בו יאפשר הוזלה משמעותית של ביטוח הרכב.

אין היום כמעט איש שלא מכיר את "הר הפנסיה", יוזמה מדהימה של רשות שוק ההון ומשרד האוצר שמאפשר בלחיצת כפתור לקבל תמונה מלאה על כל הגופים שמחזיקים ברשותם כספים שחסכנו לאורך שנות הקריירה שלנו ולמנוע מצב שכספים נשכחים שהפקדנו נשחקים בדמי ניהול גבוהים. אלא שב-2017, כצעד משלים וחשוב, השיקה רשות שוק ההון את "הר הביטוח", מנוע אינטרנטי לאיתור פוליסות ביטוח "נשכחות" שכולל את כל מוצרי הביטוח שרכשנו ונמצאים בתוקף, בתחומי הרכב, הדירה, הבריאות והחיים, במטרה למנוע ביטוחים כפולים ומיותרים.

מה נמצא ב"הר הביטוח"

ביטוח הוא נושא רגיש אצל רבים מאיתנו וכולל גם הרבה פסיכולוגיה וצורך בתחושת ביטחון וודאות. לאורך השנים הציבור הישראלי פוגש שוב ושוב את חברת הביטוח, בין אם הוא רוכש ביטוח רכב חובה, ביטוח רכב רכוש (מקיף או צד ג'), ביטוח דירה וביטוח חיים (עם או ללא קשר לנטילת משכנתא) וביטוחי בריאות. הר הביטוח מאפשר לראות את כל הביטוחים שברשותנו תחת הפילוחים הבאים: ביטוחי רכב/רכוש, ביטוח סיעוד/בריאות/תאונת אישית וביטוחי חיים/אובדן כושר עבודה. כמובן שמדובר רק בביטוחים שעדיין בתוקף. אלא שהאתר לא מסתפק בכך וגם מציג כפילויות ככל שישנן בביטוחים ומתריע עליהן. הר הביטוח גם מאפשר גישה לתמונת הביטוח של קרובים שנפטרו ומסייע כך לבטל ביטוחים שכבר לא נחוצים ולגלות למשל אם הנפטר החזיק בביטוח חיים שמקנה פיצוי לקרובים שלו במקרה של פטירה.

הר הביטוח

איך נכנסים ל"הר הביטוח"

כל שמבוטח נדרש לעשות הוא לחפש במנוע חיפוש אינטרנטי את צמד המילים "הר הביטוח"  ולקבל את הקישור המתאים. יש לשים לב שגופים מסחריים מסוימים משתמשים בצמד המילים הללו כדי להביא לקוחות לאתר שלהם, במקרים מסוימים תוך שימוש בפרטים שמזין הבודק לצרכיהם הם. עם הכניסה לאתר (מסתיים ב-gov.il), נתבקש להזין את פרטי תעודת הזהות שלנו ותאריך הנפקתה (מופיע על גבי התעודה), לציין אם הונפק לנו דרכון ואם יצאנו מהארץ בשלוש השנים האחרונות. ככל שמדובר אכן באתר שמסתיים ב " gov.il " לא צריך לחשוש מהזנת פרטים אלו שכן הם מאובטחים לגמרי. חשוב לציין כי התמונה שנקבל של הביטוחים שברשותנו היא חלקית בלבד וכדי לקבל את כל פרטי הפוליסה והתנאים יש לפנות לחברת הביטוח שבה נמצאת הפוליסה שבתוקף.

המבוטחים יכולים להיכנס באופן עצמאי לאתר הביטוח ולקבל את המידע, אך לא פעם יתבקשו להעביר מידע על ידי משווקים מורשים של חברות הביטוח. לא צריך להיבהל מבקשות מסוג זה, המטרה היא שהמשווק המורשה יוכל להיכנס לפרטי המבוטח, יבדוק אילו ביטוחים הוא מחזיק ויימנע מלהציע לו ביטוחים זהים ומיותרים שיוצרים כפילות ביטוחית. בעת מילוי טפסי הצטרפות לביטוח חשוב לשים לב ולא לחתום על סעיפים שבהם אתם מאשרים לחברת הביטוח לא להעביר את פרטי הביטוח להר הביטוח, שכן אז הביטוח הרלוונטי לא יופיע בו והמידע שיוצג בהר הביטוח יהיה חסר והתוצאה תהיה תמונה חלקית שיכולה להוביל לכפל ביטוחים בעתיד.

מה עושים כשמגלים כפל ביטוח

המטרה המרכזית של הר הביטוח היא כאמור למנוע כפל ביטוחים מיותר ולכן חשוב לראות כי במקרה שהאתר מציג כפילות, מדובר על כפל כיסויים זהה ולא מצב של ביטוח משלים לדוגמא ביטוח אחד שנעשה למבנה אגב משכנתא וביטוח נפרד שנעשה לתכולה. לפי נתונים של רשות שוק ההון מעל 50% מהמבוטחים מחזיקים בביטוח כפול כזה או אחר ולכן דרשה מסוכני ביטוח וחברות ביטוח לוודא שהמועמד לביטוח כבר לא מבוטח בביטוח לפני ביצוע הליך המכירה. יש לבצע הבחנה למשל גם בין ביטוח מסוג פיצוי (שמעניק תשלום בעת אירוע ביטוחי) לבין ביטוח מסוג שיפוי שמעניק תשלום רק אם המבוטח לא קיבל כסף ממקור אחר. אם למשל למבוטח יש שני ביטוחים זהים לכאורה מסוג פיצוי הוא אמור לקבל תשלום כפול בעת קרות האירוע. כמובן שגם שני ביטוחים מסוג פיצוי לא בהכרח הכרחיים (למשל שני ביטוחי חיים, כל אחד בגובה חצי מיליון שקלים) ותלויים בסכום הביטוח הכולל הרצוי. הבחנה נוספת וחשובה היא בין ביטוחים קבוצתיים לפרטיים, שנפוצים בתחום ביטוחי הבריאות. אמנם יתכנו כפילויות ביניהם אך יש גם פער בהיקפי הכיסויים של כל ביטוח. לפני שמבטלים ביטוח כזה או אחר, חשוב לקבל ייעוץ מאנשי המקצוע המתאימים.

איך מוזילים ביטוחים?

אחרי שנכנסנו להר הביטוח וראינו אילו ביטוחים אנחנו מחזיקים, וידאנו שאין ברשותנו ביטוחים כפולים ובדקנו כמה אנחנו משלמים לכל ביטוח הגיע הזמן לבדוק אם אפשר לקבל הצעה טובה יותר (שקלול כמובן של הפרמיה, רמת השירות וכו). במיוחד שווה לבדוק את ההצעות של חברות ביטוח דיגיטליות מבוססות טכנולוגיה מתקדמת שמודל העלויות הרזה שלהן מתרגם את היתרונות שלהן גם למחיר אטרקטיבי. בחברות כאלה גם תתבצע התאמה אישית של המוצר בדיוק לצרכי המבוטח ומאפייניו האישים. ב- weSure מבוטחים יוכלו לקבל הצעות מחיר נפרדת לביטוח רכב חובה וצד ג' וביטוח רכב מקיף ולזכות בהנחות משמעותיות בין היתר על בסיס היקף נסיעה נמוך ובניה מותאמת של חבילת הביטוח וכתבי השירות הנלווים לו על בסיס צרכי המבוטח. כל אלו רלוונטים גם לביטוחי דירה ובכלל זה ביטוח המבנה וביטוח התכולה ושילובים שלהם כולל ביטוח מבנה אגב משכנתא.

הדוח החדש שנכנס להר הביטוח ויוזיל לכם את ביטוח הרכב

לאחרונה נוסף להר הביטוח מסמך חשוב מאין כמוהו שיאפשר לציבור המבוטחים להוזיל בקלות ובפשטות את ביטוח הרכב שלהם. מדובר בדו"ח עבר ביטוחי שמכונה גם "דוח העדר תביעות" וכולל את ריכוז ההיסטוריה הביטוחית בביטוחי הרכב (ביטוח רכב חובה ומקיף) בשלוש השנים האחרונות. דו"ח עבר ביטוחי אמור להישלח למבוטח בסיום כל שנת ביטוח ולכלול את פירוט התביעות בהתייחס לרכב המבוטח או לחלופין דו"ח שיאשר שלא היו תביעות ביטוח. מבוטחים שמחזיקים בדוח שמציג "העדר תביעות" לתקופה של שלוש שנים, בד"כ זכאים לקבל הנחה ברכישת פוליסת ביטוח רכב רכוש וחובה בחברות הביטוח.

אלא מה? עד לאחרונה היה ממש לא פשוט להשיג את הדו"ח הזה מחברת הביטוח, בטח עבור לקוחות שרצו לעבור לחברת ביטוח מתחרה. מבוטח שהיה רוצה ליהנות מהנחה ברכישת ביטוח היה נדרש לשמור את הדו"ח שקיבל מחברת הביטוח ואם היה מאבד אותו היה צריך לפנות ולבקש העתק של הדו"ח מהחברות בהן היה מבוטח בשלוש השנים האחרונות, בתהליך מסורבל של פנייה לכל אחת מהן או לסוכן הביטוח מטעמן. ניתן רק לדמיין עד כמה חברות הביטוח ישמחו להעביר דוח העדר תביעות למבוטח כדי שישתמש בו לקבל הצעה זולה יותר בחברת ביטוח מתחרה או כדי לעזוב סוכן ביטוח קיים.

ברשות שוק ההון גילו שמבוטחים רבים פשוט לא הצליחו לקבל את המידע הקריטי הזה על היסטוריית התאונות שלהם ולכן שילמו, סתם, מחיר יקר על ביטוח הרכב, דבר שפגע כמובן בתחרות. אלא שכעת הסאגה הזו נגמרה. בלחיצת כפתור, המבוטחים יוכלו לקבל דרך "הר הביטוח" את דוח העדר התביעות שלהם. לאחר הזדהות פשוטה בהר הביטוח כל מבוטח יכול לקבל דו"ח מרוכז מכל חברות הביטוח בהן היה מבוטח הרכב בשנים האחרונות, ללא הצורך לאתר את המידע בכל חברה בנפרד ואף ללא צורך לזכור באילו חברות היה מבוטח בשלוש השנים האחרונות.

אנחנו ב- weSure מחכים לקבל את הדו"ח הזה כדי להציע לכם הצעת ביטוח שיהיה קשה להתחרות בה. הדו"ח הזה חשוב גם על מנת שתוכלו להשלים בביטחון את הליך קבלת ההצעה הביטוחית והרכישה שבו נדרש לציין את העבר הביטוחי שלכם הן בביטוח חובה והן בביטוח המקיף.