בקצרה לחסרי הסבלנות

 • סעיף הביטוחים מהווה חלק ניכר בהוצאות של משק הבית הישראלי
 • רבים מאיתנו משלמים פעמיים על ביטוח זהה – בלי לשים לב
 • התשלום הכפול לא מבטיח כפל פיצוי במקרה הצורך
 • בדיקה באתר "הר הביטוח" מאפשרת לנו לאתר מקרים של כפל ביטוחים
 • החלטתם לבטל ביטוח? חשוב לעקוב ולוודא כי הדבר יצא לפועל

אצל לא מעט אנשים, סעיף הביטוח מהווה חלק לא קטן מההוצאות השוטפות, עם אלפי שקלים מדי חודש עבור שלל ביטוחים: ביטוח דירה, ביטוח רכב, ביטוח משכנתא, ביטוח בריאות פרטי וכן הלאה. במקרים רבים, חלק מהביטוחים הללו הם כפולים – כלומר, אנחנו משלמים על שני ביטוחים נפרדים, אף ששניהם מיועדים לאותה מטרה. העלויות הכפולות הללו עלולות להצטבר לסכומים לא מבוטלים.

פעמים רבות אנחנו רוכשים ביטוח חדש, מבלי לדעת כלל שאנחנו כבר משלמים על ביטוח זהה. במקרים אחרים, אנחנו פשוט שוכחים לבטל את הביטוח הקיים, וממשיכים לשלם עבור שניהם. כך למשל במקרה של י', שרכשה ביטוח דירה חדש, והודיעה על ביטול הביטוח הישן לחברת הביטוח הקודמת. אלא שחברת הביטוח לא ביטלה את הביטוח, וי' המשיכה לשלם על שני הביטוחים במקביל. בסוף השנה, כשבדקה את התשלומים השונים, גילתה להפתעתה – שלא קיבלה החזר על הביטוח שביטלה.

כאמור, אחד מתחומי הביטוח שבהם קיימת האפשרות לכפל עלויות הוא ביטוח דירה (אך זהו ממש לא התחום היחיד). זהו תחום בו קיימת תחרות עזה בין חברות הביטוח, ולכן הלקוחות מקבלים שפע של הצעות אטרקטיביות. ואולם, לא פעם – כפי שראינו בדוגמה של י', הם אינם בודקים אם כבר יש להם ביטוח זהה, או פשוט שוכחים לבטל אותו, כך שהחיוב הכפול ממשיך.

ביטוח דירה

האם ביטוח כפול מבטיח לנו פיצוי משני הביטוחים?

לא! תשלום על כפל ביטוחים לא מקנה שום יתרון – שכן אם בעתיד יעלה הצורך להפעיל את הביטוח, ניתן יהיה לקבל פיצוי רק מאחת מתוכניות הביטוח. כלומר, אי אפשר לקבל פיצוי כפול. בכל מקרה פוליסות רכוש בביטוח כללי הן פוליסות על בסיס שיפוי – כלומר מטרתן לנסות להחזיר את המבוטח למצבו קודם האירוע הביטוחי (בניגוד לפוליסות ביטוח חיים שהן בדרך כלל מבוססות על "פיצוי", כלומר קרה הארוע הביטוחי אז מפוצה המבוטח בסכום מוסכם שמוגדר בפוליסה).

חשוב לדעת שמדי שנה, משלם הציבור בישראל סכום עתק על ביטוחים כפולים – שהגיע ל-3.6 מיליארד שקל, לפי נתונים שהציג משרד האוצר ב-2018.

כיצד נוודא שאנחנו לא משלמים על כפל ביטוחי דירה?

מתוך הכרה בבעיה של כפל הביטוחים ובמשמעותה הכספית עבור הציבור, החליטו במשרד האוצר להקים את האתר "הר הביטוח". באתר זה, יכול כל אחד מאיתנו להזין פרטים מזהים ולגלות אילו ביטוחים רשומים על שמנו, בתהליך קל ופשוט שאורך דקות ספורות. גם אם הנתונים מעידים על כך שאנו משלמים שני ביטוחים שנראים זהים, חשוב לא לבטל מיד, אלא לבדוק לעומק כל אחד מהם, כדי לוודא שהכיסויים הביטוחיים שלהם אכן זהים. ביטול פזיז מדי בלי לבדוק את העובדות, עלול לפגוע בכיסוי הביטוחי שלנו במקרה הצורך.

אם לאחר בדיקה התקבלה החלטה לבטל את אחד הביטוחים, חשוב לתעד את הפנייה לחברת הביטוח, ולעקוב אחריה כדי לוודא כי הביטול אכן יצא לפועל. ניתן לעשות זאת באמצעות בדיקת חשבון הבנק או כרטיס האשראי ממנו יורד התשלום עבור הביטוח באופן תקופתי.

 • כיצד נקבע שווי הדירה ותכולתה?

  ביטוח דירות

  קיימות מספר דרכים להערכת שווי הדירה ותכולתה. ניתן להעריך את השווי בהתאם לנתוני הדירה שברשותך, לדוגמה שטח הדירה, מספר החדרים, הקומה וסטנדרט הבניה. אפשרות נוספת הינה בהתאם להערכת שווי הדירה ותכולתה, שנערכה על ידי מעריך מומחה.

 • מדוע חשוב לבטח את הדירה?

  ביטוח דירות

  הדירה הינה הנכס החשוב, ולרוב היקר ביותר, אותו אנו רוכשים במהלך חיינו, ועל כן קיים אינטרס מובהק לבטח את הדירה. הדרך היעילה לעשות כן הינה ביטוח הדירה ותכולתה להגנה על רכושך. בנוסף, באפשרותך לרכוש ביטוח צד שלישי למקרים בהם צד שלישי (אדם או רכוש) נפגע. אי עריכת ביטוח כאמור עלול לחשוף אותך לאובדן הנכס כתוצאה מנזקים מהותיים כגון אש, רעידת אדמה ועוד, או להוצאות משמעותיות שיקשו עליך ועל משפחתך לחזור לשיגרה.

 • האם יש כיסוי כאשר איננו גרים בדירה באופן רצוף 60 יום ויותר?

  ביטוח דירותביטוח משכנתא

  חשוב להודיע לחברת הביטוח על כך ולרכוש הרחבה מתאימה לצורך הכיסוי הביטוחי. לתשומת ליבך, אם לא רכשת הרחבה כאמור, הינך עלול להיות חשוף לנזקים שאינם מכוסים בפוליסה עקב היות הדירה בלתי תפוסה!

 • מה עליי לעשות כאשר גיליתי שפרצו לי לדירה?

  תביעותתביעות דירה

  באירועי פריצה, גניבה, שוד, הצתה או נזק בזדון, עליך לדווח על פרטי האירוע למשטרה ולקבל אישור על הדיווח. בהתאם לצורך ולנסיבות העניין, יש להזעיק את גם שירותי החירום הרלוונטיים (מכבי אש או מד"א). לאחר מכן, ניתן להודיע לנו על האירוע, בצירוף כל המסמכים שברשותך.

אצלנו ב-weSure ניתן לרכוש ביטוח דירה בקלות ובמהירות – הכל באופן דיגיטלי – ולהוסיף ולהוריד כיסויים במידת הצורך. תוכלו לראות כיצד השינויים השונים משפיעים גם על הצעת המחיר, כך שהכל מתנהל בשקיפות מלאה. כחלק מהתהליך, אנו נברר מולך האם צריך לבטל ביטוח דירה שנעשה בחברה אחרת, ואף נדאג לבטל אותו עבורכם.